Compare 1 price for DeWalt DWE4036-GB 750W 115mm Angle Grinder 240V — from £59.99 across 1 UK seller including Toolstation.
| Action | Rotary |
| Battery Capacity | Not Applicable |
| Battery Included | No |
| Battery Type | Not Applicable |
| Brand | DeWalt |
| Colour | Yellow/Black |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | 110 mm |
| Item Length | 270 mm |
| Item Weight | 1.8 kg |
| Item Width | 120 mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Year (Subject to Registration) |
| Model | DWE4036-GB |
| MPN | DWE4036-GB |
| No Load Speed | 12000 rpm |
| Power | 750 W |
| Power (W) | 750 |
| Power Source | Corded Electric |
| Spindle Thread | M14 |
| Switch Type | Slider |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 240 V |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
No reviews yet
Be the first to share your experience