Compare 6 prices for Dewalt DT10300-QZ 165mm x 20mm 24T Extreme 2 Framing Saw Blade — from £10.99 to £45.74 across 6 UK sellers including Tools 4 Trade, BP Tools UK, Tooled Up and more. Save up to £34.75 (76%).
DeWALT EXTREME Framing Blades are designed with an extra thin kerf to reduce the amount of binding and produce a straighter cut with less pushing force.
Extra hard teeth make this blade ideal for cross cutting and ripping however you should not use this blade on wood with embedded nails.
| Blade Diameter | 165 mm |
| Blade Material | Carbide |
| Brand | DEWALT |
| Item Diameter | 165 mm |
| Item Width | 20 mm |
| Material Cut | Wood |
| Model | DT10300-QZ |
| MPN | DT10300-QZ |
| Number of Teeth | 24 |
| Type | Saws |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
No reviews yet
Be the first to share your experience