Compare 1 price for BOSCH Series 6 WIW28302GB Integrated 8 kg 1400 Spin Washing Machine — from £749.00 across 1 UK seller including Travis Perkins.
\n
\n\n Need some peace and quiet? The\n \n EcoSilence Drive\n \n in this Bosch washing machine is so quiet, you can get on with the laundry without annoying background noise. The\n \n SpeedPerfect option\n \n is here to save the day when you''re in a rush - you can use it with most of the programs, and all sorts of fabrics. Say goodbye to your clothes getting stretched, creased, or damaged. The\n \n VarioDrum\n \n cushions them as they''re being washed, rotating them into the centre for gentle and thorough cleaning.\n
\n \n
\n Good to know\n
\n \n
\n - Your machine uses just the right amount of water with the\n \n ActiveWater Plus\n \n tech\n
\n - For an even quieter wash, use the\n \n Quiet Wash\n \n \n option\n
\n \n - Found a sock hiding behind your laundry basket? The\n \n Reload function\n \n lets you pause the program to add things you''ve missed\n
\n - If you have sensitive skin, use the\n \n AllergyPlus program\n \n to get rid of allergens and germs\n
\n
\n| Brand | Bosch |
| Cable Length | 210 cm |
| EC Range | A - G |
| Installation | Integrated |
| Item Depth | 956 mm |
| Item Height | 81.8cm |
| Item Width | 596mm |
| Load Type | Front-Loading |
| Model | Series 6 |
| MPN | WIW28302GB |
| Operating Sound Rating | 61-70 dB |
| Size Category | Standard |
| Type | High-Efficiency/Impeller Washing Machine |
| Wash Programs | Whites |
| Washer Capacity | 8 kg |
| Water Consumption per Year | 8001-11000 L/year |
No reviews yet
Be the first to share your experience