Compare 1 price for BOSCH Series 6 Perfect Dry SMD6ZCX60G Full-size Fully Integrated WiFi-enabled Dishwasher — from £1,141.43 across 1 UK seller including Travis Perkins.
\n \n Auto programs\n \n
\n
\n Take the guesswork out of cleaning your dishes with the Bosch\n \n Series 6 SMD6ZCX60G Full-size Fully Integrated WiFi-enabled Dishwasher\n \n . Its Auto Programs automatically adjust the temperature and rinse time based on the type of load. You''ll get sparkling results without wasting money on excess water or electricity.\n
\n
\n \n PerfectDry function\n \n
\n
\n With the PerfectDry function you can say goodbye to finishing the job with a tea towel. Even difficult-to-dry items like plastic cups and boxes will come out dry and ready to use.\n
\n
\n \n Extra Clean Zone\n \n
\n
\n For items that need a thorough soaking, use the Extra Clean Zone. Its 3 rotating water nozzles wash away stuck-on food with ease, so you won''t have to scrub it off by hand later.\n
\n
\n \n Home Connect\n \n
\n
\n With the Home Connect app, you can control the Bosch\n \n SMD6ZCX60G\n \n with your smartphone or tablet. Adjust the settings from anywhere in your home, or add favourite programs to the quick selection. There''s even a tab counter that will remind you when it''s time to buy more tablets.\n
\n
\n \n TimeLight\n \n
\n
\n You''ll always know when your dishes are done, thanks to the handy TimeLight feature. It projects the remaining time onto the floor, so you won''t accidentally open the dishwasher halfway through the cycle.\n
\n
\n \n Spacious and adjustable\n \n
\n
\n With space for 13 place settings, the\n \n SMD6ZCX60G\n \n is ideal for households with 3 or 4 people. It has adjustable baskets and an extra drawer at the top, so you can easily create room for dishes, pans and utensils of all sizes.\n
| Brand | Bosch |
| Colour | White |
| Finish | Stainless Steel |
| Installation | Built-In/Integrated |
| Item Depth | 59.8cm |
| Item Depth (Interior) | 55cm |
| Item Height | 81.5cm |
| Item Width | 59.8cm |
| Model | SMD6ZCX60G |
| MPN | SMD6ZCX60G |
| Number of Place Settings | 13 |
| Type | Integrated |
No reviews yet
Be the first to share your experience