Compare 1 price for BOSCH Series 4 WKD28352GB Integrated 7 kg Washer Dryer — from £999.00 across 1 UK seller including Travis Perkins.
\n \n Clean and dry laundry\n \n
\n
\n Get your laundry done with the Bosch\n \n Series 4 WKD28352GB Integrated 7 kg Washer Dryer\n \n . Its 7 kg washing capacity and 4 kg drying capacity will give you enough space to finish all your family''s laundry.\n
\n
\n With the 180° opening door and 30 cm porthole, loading and unloading couldn''t be easier.\n
\n
\n \n Fluff removal cycle\n \n
\n
\n Keep your washer dryer and your clothes lint-free with the fluff removal cycle. It removes the fluff automatically so you don''t have to. Just take out all your clothes and select the program. Simple as that.\n
\n
\n \n 24-hour delay timer\n \n
\n
\n No time for doing your laundry right now? The\n \n WKD28352GB\n \n features a handy delay timer, so you can postpone it up to 24 hours.\n
| Brand | Bosch |
| Cable Length | 220 cm |
| Dryer Capacity | 4 kg |
| Dryer Programs | Gentle Dry, Intensive Dry |
| Energy Consumption per Year | 1,120 kWh |
| Features | Cycle Status Indicator, Child Lock, Load-Balancing, Door Window, Time Remaining Display, Moisture Sensor, Delay Start, Adjustable Legs, Stainless Steel Tub |
| Finish | Panel-Ready |
| Installation | Integrated |
| Item Depth | 56 cm |
| Item Height | 82 cm |
| Load Type | Front-Loading |
| Model | WKD28352GB |
| MPN | A2WKD28352GB, A1WKD28352GB, WKD28352GB |
| Operating Sound Rating | 52–72 dB(A) |
| Power | 220-240 V |
| Size Category | Standard |
| Type | Combination Washer/Dryer |
| Wash Programs | Easy Care, Eco Mode, Drain & Spin, Delicates/Lingerie |
| Washer Capacity | 7 kg |
| Water Consumption per Year | 18,400 L |
No reviews yet
Be the first to share your experience