Compare 1 price for BOSCH Series 2 KIN86NFF0G Integrated 60/40 Fridge Freezer - Fixed Hinge — from £799.00 across 1 UK seller including Travis Perkins.
\n \n With its\n \n \n FreshSense sensors\n \n \n and\n \n \n SuperFreeze function\n \n \n , this Bosch integrated fridge freezer keeps your food tasting its best for longer.\n \n \n
\n
\n What we love\n \n \n
\n
\n \n \n -\n \n \n 260-litre capacity\n \n \n gives you plenty of room for your weekly food shop\n \n \n
\n \n \n -\n \n \n FreshSense sensors\n \n \n constantly monitor and control the fridge and freezer temperatures, so that your food stays fresher for longer\n \n \n
\n -\n \n \n SuperFreeze function\n \n \n freezes any new food quickly, locking in flavour and nutrients\n
\n - Store all your vegetables and fruits easily in the\n \n Extra Large Drawer\n \n \n \n
\n
\n \n Good to know\n \n
\n \n
\n \n -\n \n \n No Frost technology\n \n \n saves you the effort of manual defrosting\n \n
\n \n -\n \n \n Adjustable fridge shelves\n \n \n give you more storage options – perfect for when you need to store larger food items\n \n
\n \n -\n \n \n Air cooling\n \n \n guarantees a constant temperature within the fridge, so that your food is always kept chilled\n \n
\n
\n ___________________________________________________________________________\n
\n
\n \n PLEASE NOTE\n \n :\n
\n
\n \n Use in outbuildings\n \n : This fridge freezer is not designed to be used in an outbuilding – both your food and the appliance can be damaged. Do not use it in any unheated area.\n
\n
\n \n Reversible door hinges\n \n : This appliance has a reversible door. Please consult a qualified installation expert to carry out door reversal - select the door reversal service when you add this product to the basket.\n
| Brand | Bosch |
| Capacity | 9.18 ft³ |
| Colour | White |
| Defrost Method | Frost-Free/Automatic Defrost |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Features | Digital Display, Reversible Door, Convertible, LED Lighting, Fixed Hinge, Frost Free, Frost-Free/Auto Defrost, Adjustable Thermostat |
| Finish | Panel-Ready |
| Ice Maker Location | Above Refrigerator |
| Installation | Built-In |
| Item Depth | 54.8 cm |
| Item Height | 177.2 cm |
| Item Width | 54.1 cm |
| Material | Aluminium |
| Model | KIN86NFF0G |
| MPN | KIN86NFF0G |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of Shelves | 4 |
| Operating Sound Rating | 39 dB |
| Type | Fridge Freezer |
No reviews yet
Be the first to share your experience