Compare 1 price for BOSCH Serie 6 BIC510NS0B Warming Drawer - Stainless Steel — from £399.00 across 1 UK seller including Travis Perkins.
\n
\n\n Keep food tasting warm and fresh, thanks to the Bosch\n \n Serie 6 BIC510NS0B Warming Drawer.\n
\n
\n \n Designed to sit stylishly underneath your oven, the\n \n BIC510NS0B\n \n keeps your tableware warm, so you can impress your dinner guests with deliciously fresh food that stays warmer for longer. And when it comes to that much needed post-meal hot drink, it''ll keep your espresso cups and coffee mugs nice and warm too.\n
\n
\n It''s not just your tableware it''ll keep warm, either. Defrost those leftovers to enjoy all over again when you return home from work. Or, if you love the smell of freshly baked bread on the weekend, leave your dough in the warming drawer to prove, before transferring it to the oven. The Bosch\n \n Serie 6 BIC510NS0B Warming Drawer\n \n adds versatility to your kitchen.\n
\n
\n| Brand | Bosch |
| Capacity | 16-30 L |
| Colour | Black |
| Compatible Brand | 1 |
| Features | Warming Drawer |
| Installation | Built-In/Integrated |
| Item Height | 140 mm |
| Item Weight | 16 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Bosch Serie 6 |
| MPN | BIC510NS0B |
| Power | 400 W |
| Power Source | Electric |
| Type | Warming Drawer |
No reviews yet
Be the first to share your experience