Compare 7 prices for Bosch GWS 18V-180 P 18V BITURBO Brushless 180mm Angle Grinder - Body, 2x Cutting Discs 1x Diamond Blade — from £227.57 to £323.47 across 7 UK sellers including Campbell Miller Tools, Tools 4 Trade, Campbell Miller Tools and more. Save up to £95.90 (30%).
| Action | Grinding/Cutting |
| Battery Capacity | N/A (Bare Tool) |
| Battery Included | No |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Bosch |
| Colour | Blue/Black |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Disc Diameter | 180mm |
| Item Diameter | 180mm |
| Item Height | 310mm |
| Item Length | 334mm |
| Item Weight | 2.8kg |
| Item Width | 114mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Standard (3 Year with Registration) |
| Max Cutting Depth | 61mm |
| Model | GWS 18V-180 P |
| MPN | 06019H6E01 |
| No Load Speed | 6100 rpm |
| Power | 1500W Equivalent |
| Power (W) | 1500W |
| Power Source | Battery |
| Spindle Thread | M14 |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18V |
No reviews yet
Be the first to share your experience