Compare 7 prices for Bosch GKS 12V-26 2x GBA 2.0Ah, GAL 1230 CV, L-BOXX 12V Circular Saw - 06016A1070 — from £209.99 to £460.57 across 7 UK sellers including Screwfix, UK Planet Tools, Campbell Miller Tools and more. Save up to £250.58 (54%).
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 85 mm |
| Blade Location | Left |
| Bore Size | 15 mm |
| Brand | Bosch |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Cutting Angle | 45° |
| Cutting Depth | 26.5 mm |
| Item Height | 156 mm |
| Item Length | 279 mm |
| Item Weight | 1.4 kg |
| Item Width | 170 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max. cutting capacity in wood (45°) | 17 mm |
| Max. cutting capacity in wood (90°) | 26.5 mm |
| Model | GKS 12V-26 |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 06016A1070 |
| No-load speed | 1400 RPM |
| Number of Batteries | 2 |
| Number of Items in Set | 8 |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Batteries, Charger, L-BOXX, Saw Blade |
| Suitable For | Wood, Professional Use |
| Type | Circular Saw |
| Voltage | 12 V |
No reviews yet
Be the first to share your experience