Compare 9 prices for Bosch GKM 18V-50 18V Metal Circular Saw - Body — from £160.59 to £277.05 across 9 UK sellers including Campbell Miller Tools, Campbell Miller Tools, I T S and more. Save up to £116.46 (42%).
| Battery Capacity | Not Included |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 136 mm |
| Blade Location | Left |
| Blade Material | Steel |
| Blade Width | 1.6 mm |
| Bore Size | 20 mm |
| Brand | Bosch |
| Chip Collection | Integrated Box |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 90° |
| Cutting Depth | 50 mm |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Height | 250 mm |
| Item Length | 348 mm |
| Item Weight | 2.2 kg |
| Item Width | 179 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Cutting Depth in Metal | 50 mm |
| Model | GKM 18V-50 |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | 06016B8000 |
| No Load Speed | 4,250 RPM |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 3 |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Set Includes | Bare Tool, Saw Blade, Parallel Guide |
| Suitable For | Metal, Steel |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
No reviews yet
Be the first to share your experience