Compare 6 prices for Bosch GKM 18V-50 136mm 18V Li-Ion CoolPack Cordless Metal Circular Saw in L-Boxx - Bare — from £198.09 to £267.95 across 6 UK sellers including Campbell Miller Tools, Screwfix, Machine Mart and more. Save up to £69.86 (26%).
| Battery Capacity | Bare Unit (No Battery) |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Bore Size | 20mm |
| Blade Diameter | 136mm |
| Blade Location | Left |
| Blade Strength | Hardened Steel |
| Blade Tooth Count | 30T |
| Brand | Bosch |
| Cable Length | Cordless |
| California Prop 65 Warning | No |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Compatible Product Line | Bosch Professional 18V |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 0 Degrees (Fixed) |
| Cutting Depth | 50mm |
| Features | LED Light, Chip Collection Box, Electric Brake |
| Item Diameter | 136mm |
| Item Height | 201mm |
| Item Length | 305mm |
| Item Weight | 2.2kg |
| Item Width | 179mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 Years with Registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Model | GKM 18V-50 |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 06016B8001 |
| No Load Speed | 4250 RPM |
| Number of Items in Set | 4 |
| Personalise | No |
| Power Source | Battery |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Blade, Parallel Guide, L-BOXX |
| Suitable For | Metal, Steel, Aluminium |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18V |
No reviews yet
Be the first to share your experience