Compare 4 prices for Bosch GCM 800 SJ Corded Mitre Saw Single Bevel 110V 0601B19060 — from £225.05 to £329.41 across 4 UK sellers including Campbell Miller Tools, Campbell Miller Tools, Machine Mart and more. Save up to £104.36 (32%).
| Battery Included | No |
| Bevel Setting | 45 ° L / 0 ° R |
| Blade Diameter | 216 mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Width | 2.8 mm |
| Brand | Bosch |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 47° L / 47° R |
| Cutting Depth | 70 mm |
| Handle Material | Plastic |
| Item Height | 445 mm |
| Item Length | 815 mm |
| Item Weight | 13.5 kg |
| Item Width | 445 mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Years (with registration) |
| Mitre Setting | 47 ° L / 47 ° R |
| Model | GCM 800 SJ |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 0601B19060 |
| No-load speed | 5,500 rpm |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Blade, Allen Key |
| Suitable For | Wood, Plastic |
| Type | Sliding Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110 V |
No reviews yet
Be the first to share your experience