Compare 4 prices for Bosch GCM 800 SJ 230V Mitre Saw 0601B19070 — from £249.99 to £649.00 across 4 UK sellers including Screwfix, Campbell Miller Tools, Travis Perkins and more. Save up to £399.01 (61%).
| Battery Included | No |
| Bevel Setting | 45° L |
| Blade Diameter | 216mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Strength | Professional Grade |
| Bore Size | 30mm |
| Brand | Bosch |
| Cable Length | 2.5m |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 47° L / 47° R Mitre |
| Cutting Depth | 70mm |
| Handle Material | Plastic |
| Item Diameter | 216mm |
| Item Height | 455mm |
| Item Length | 790mm |
| Item Weight | 13.5kg |
| Item Width | 445mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with Bosch PRO360 registration) |
| Max Cutting Capacity 0° | 70 x 270 mm |
| Max Cutting Capacity 45° Mitre | 70 x 190 mm |
| Model | GCM 800 SJ |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 0601B19070 |
| No Load Speed | 5500 RPM |
| Number of Items in Set | 3 |
| Number of Pieces | 3 |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Mitre Saw, Saw Blade, Allen Key |
| Suitable For | Wood, Plastic |
| Type | Sliding Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 230V |
No reviews yet
Be the first to share your experience