Compare 6 prices for Bosch GCM 8 SJL 110V Mitre Saw 0601B19160 — from £445.78 to £499.00 across 6 UK sellers including Campbell Miller Tools, Screwfix, Tools 4 Trade and more. Save up to £53.22 (11%).
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bevel Setting | 47° L / 2° R |
| Blade Diameter | 216mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Strength | High |
| Blade Width | 1.4mm (Base) |
| Bore Size | 30mm |
| Brand | Bosch |
| Cable Length | 2.5m |
| Colour | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 52° L / 60° R |
| Cutting Depth | 70mm |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Height | 410mm |
| Item Length | 910mm |
| Item Weight | 17.3kg |
| Item Width | 460mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Years (with registration) |
| Mitre Setting | 52° L / 60° R |
| Model | GCM 8 SJL |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 0601B19160 |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Saw and Blade |
| Suitable For | Wood, Laminate, Plastics |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110V |
No reviews yet
Be the first to share your experience