Compare 4 prices for Bosch GCM 8 SDE 230V Mitre Saw 0601B19270 — from £545.99 to £658.95 across 4 UK sellers including Screwfix, A X Minster Tools, Tooled Up and more. Save up to £112.96 (17%).
| Battery Included | No |
| Bevel Setting | 47 Degrees L / 47 Degrees R |
| Blade Diameter | 216mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Strength | Standard TCT |
| Blade Width | 1.8mm |
| Bore Size | 30mm |
| Brand | Bosch |
| Cable Length | 2.5m |
| Colour | Blue/Black/Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 52 Degrees Left / 60 Degrees Right |
| Cutting Depth | 70mm |
| Handle Material | Plastic/Rubber Composite |
| Item Height | 410mm |
| Item Length | 770mm |
| Item Weight | 18.5kg |
| Item Width | 450mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Cutting Width 90° | 312mm |
| Model | GCM 8 SDE |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 0601B19270 |
| No Load Speed | 3500 - 5000 rpm |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Type | TBA |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Blade, Clamp, SDS Bolt |
| Suitable For | Wood, Plastic, Aluminium, Laminate |
| Type | Sliding Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 230V |
No reviews yet
Be the first to share your experience