Compare 4 prices for Bosch GCM 12 SDE 110V Mitre Saw 0601B23160 — from £909.59 to £978.00 across 4 UK sellers including BP Tools UK, Campbell Miller Tools, Machine Mart and more. Save up to £68.41 (7%).
| Battery Included | No |
| Bevel Setting | 47° L / 47° R |
| Blade Diameter | 305mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Strength | Professional Grade |
| Blade Width | 2.4mm |
| Bore Size | 30mm |
| Brand | Bosch |
| Cable Length | 2.5m |
| Colour | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 52° L / 60° R |
| Cutting Depth | 120mm |
| Handle Material | Plastic/Composite |
| Item Diameter | 1450 |
| Item Height | 630mm |
| Item Length | 860mm |
| Item Weight | 28.6kg |
| Item Width | 600mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Years (with registration) |
| Mitre Setting | 52° L / 60° R |
| Model | GCM 12 SDE |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 0601B23160 |
| No Load Speed | 3100 - 4000 rpm |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Saw, Blade, and Accessories |
| Suitable For | Wood, Aluminium, Plastic |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110V |
No reviews yet
Be the first to share your experience