Compare 3 prices for Bosch 3 Piece Professional Plier Set — from £42.98 to £46.95 across 3 UK sellers including I T S, Tooled Up, My Tool Shed. Save up to £3.97 (8%).
| Action | Manual |
| Brand | Bosch |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Cutting Effort Reduction | 30% vs Standard |
| Features | High Leverage, Soft Grip, Ergonomic Handle |
| Handle Type | Multi-component Soft Grip |
| Item Diameter | Set |
| Item Height | 35mm |
| Item Length | 210mm |
| Item Weight | 900g |
| Item Width | 115mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Model | 1600A016BG |
| MPN | 1600A016BG |
| Number of Pieces | 3 |
| Size | 180/160/200mm |
| System of Measurement | Metric |
| Type | Plier Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Set |
No reviews yet
Be the first to share your experience