Compare 4 prices for Bosch 18V Planer GHO 18V-LI Body Only — from £176.04 to £274.08 across 4 UK sellers including Campbell Miller Tools, T W Wholesale, CNS Power Tools and more. Save up to £98.04 (36%).
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Material | Tungsten Carbide |
| Blade Type | TC Reversible Blades |
| Brand | Bosch |
| Colour | Blue |
| Compatible With | Bosch Professional 18V Batteries |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Dust Extraction | Yes |
| Handle Type | Soft Grip |
| Item Height | 178 mm |
| Item Length | 279 mm |
| Item Weight | 2.3 kg |
| Item Width | 170 mm |
| Maximum Planning Width | 8.2 mm |
| Model | Bosch GHO 18 V-LI |
| MPN | 0 601 5A0 300 |
| No-load speed | 14,000 rpm |
| Number of Blades | 1 |
| Planing Depth | 0 – 1.6 mm |
| Planing width, max. | 82 mm |
| Power | 72 W |
| Power (W) | 72 W |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Rebating Depth | 0 – 8 mm |
| Type | Handheld Planer |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| V-grooves | Yes |
| Voltage | 18 V |
No reviews yet
Be the first to share your experience