Compare 8 prices for Bahco Junior Hacksaw 290mm — from £3.96 to £6.99 across 8 UK sellers including BP Tools UK, I T S, A X Minster Tools and more. Save up to £3.03 (43%).
| Blade Length | 150 mm |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Bahco |
| Collectable/ Vintage | No |
| Colour | Orange |
| Control | Manual |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Finish | Powder Coated |
| Frame Color | Orange |
| Frame Material | Steel Wire |
| Handle Material | ABS Plastic, Plastic, Aluminium, Metal |
| Item Diameter | Collectable/ Vintage |
| Item Height | 25cm |
| Item Weight | 118g |
| Machine Type | Hacksaw |
| Model | 268 |
| MPN | 268 |
| Number of Pieces | 1 |
| Overall Length | 290 mm |
| Power Source | Manual |
| Sub-Type | Junior Hacksaw |
| Teeth Per Inch | 32 TPI |
| Throat Depth | 65 mm |
| Treated Material | Metal, Plastic, Wood |
| Type | Hacksaw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
No reviews yet
Be the first to share your experience