| Action | Non-Ratcheting |
| Brand | Bahco |
| Colour | Black/Orange |
| Country/Region of Manufacture | Spain |
| Features | Adjustable, Ergonomic Handle, Wide Jaw |
| Finish | Black Phosphate |
| Handle Type | ERGO™ Thermoplastic |
| Item Height | 20 mm |
| Item Length | 270 mm |
| Item Weight | 525 g |
| Item Width | 46.5 mm |
| Jaw Capacity | 46.5 mm |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Material | Alloy Steel |
| Model | 9033 |
| MPN | 9033 |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 270 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Type | Adjustable Spanner |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Well made spanner, very useful calibration, short handle made working in restricted space easy.
This is my spanner there are many like it but this one is mine.